Aneb převádíme dětskou fantazii v realitu

3D postavička nebo maskot je v dnešní době skvělým a hravým prvkem, který pomůže jasně identifikovat vaši značku. Zákazníci si díky tomu velmi rychle vytvoří pozitivní vztah k produktům a službám a navíc jsou právě postavičky a maskoti nejpřímější cestou k dětským srdcím.

Jak tedy tvoříme tento stěžejní prvek marketingových kampaní? To vám prozradíme právě v tomto článku.

3d_maskot_postavicka_walmark_hvezdik3

Nejdříve vytvoříme koncept a charakter postavy

Každý maskot má svůj příběh. Ten by měl být velmi jasně rozpoznatelný, aby se s ním vaši zákazníci mohli ztotožnit. Nejprve tak při naší první konzultaci společně vydefinujeme základní požadavky na postavičku.

Dále si určíme, zda to bude nějaká lidská postava, nebo spíše zvíře, věc či něco jiného. Pak si zvolíme, jakou barvu maskot bude mít. Ta by totiž měla korespondovat s vaší celkovou image i s logem.

A nakonec jsou klíčové emoce. Jaké emoce má v zákaznících postavička vyvolávat? Jaký životní příběh má maskot prožívat? Jaké vyznává hodnoty? Jaké charakterové vlastnosti jsou u postavičky nejzřejmější? To jsou všechno otázky, na které si společně odpovíme.

Jakmile si toto všechno zpracujeme, máme před sebou hrubý náčrt vzhledu a charakteru postavičky. Už se tak pomalu pouhá představa či dětská fantazie přetváří do reality.

Postavičku si načrtneme

Na základě konceptu a charakterových vlastností, jenž jsme si společně vytvořili, se dá následně do práce výtvarník. Ten vytvoří několik rychlých základních skic, ve kterých k zadání přistoupí hodně ze široka. Získáme tak zhruba pět až deset hrubých náčrtů naší postavičky. Už tak není pouze v představách, už ji můžete vidět i na papíře.

Opět se společně nad návrhy setkáme a vybereme z nich ty skicy, které nejvíce odpovídají vašim představám. Jakmile máme hotovo, výtvarník dopracuje zvolený nákres do větších detailů, aby byl připravený pro 3D modelování.

Konečně se můžeme na maskota podívat ze všech stran

3D model maskota je to, kam celou dobu spolupráce směřujeme. Ten obvykle zahrnuje podhled na postavu čelně zepředu, přičemž ruce jsou většinou roztaženy od těla, a anfas. Tak získáme kompletní pohled na celého maskota v celé jeho kráse.

Během vytváření takového modelu pečlivě zpracováváme veškeré detaily a snažíme se zachytit duši vaší postavičky. Model je nakonec připraven tak, aby jej bylo možné různě pozicovat a animovat. Na přání vám maskota klidně i filmově nasvítíme, abychom podtrhli veškeré jeho vlastnosti. Tím, že pracujeme s nejmodernějšími technologiemi, jsou možnosti osvětlení a materiálů v podstatě neomezené.

A aby postavičce nebyla zima, můžeme vám ji obléct do libovolných šatů, pokrýt kůži, chlupy nebo srstí. Zkrátka si s ní společně můžeme pohrát, jak jen budete chtít.

Vaše představy se stanou skutečností.

Dále si připravíme maskota na animaci, tzv. Rigging

Pokud jste si přáli maskota pouze statického, například do katalogů nebo na webové stránky, je naše práce prakticky u konce. Pakliže jste ale měli v plánu jej použít třeba do videí, musíme si maskota připravit pro animaci.

Tomuto kroku se odborně říká Rigging a jedná se o nastavení ovládacích pomocných prvků (kostra, deformační obálky), které umožní postavičku animovat. Zde proto musíme zapracovat na různých detailech, které se tvoří při pohybu. Například se jedná o veškeré deformace v oblastech kloubů a ovládací prvky pro kontrolu výrazu postavy (facial expressiomn). To všechno pomáhá postavičce vyjádřit základní emoce jako je radost, smutek, nadšení, naštvání a další.

Blížíme se do finále

Maskot je již vymodelovaný do 3D podoby, má všechny detaily, vyzařuje své základní charakterové vlastnosti, má svůj životní příběh a na videu bude díky osobitému výrazu vypadat jako živý.

Abychom ale naši spolupráci řádně ukončili, ještě jej nastavíme do jednotlivých zadaných poloh určených k tisku, na web či do e-mailů (například výskok, ukázání určité věci, radost, smutek, atd.), nebo jej naanimujeme tak, abyste jej mohli přidat do videa třeba na Youtube, do reklamního spotu nebo jako zajímavý prvek na web.

Nakonec získáte maskota, který se nikdy neokouká!